wtorek, 1 grudnia 2009

Butki dla maluszka

Potrzebne będzie szydełko nr 3,5 oraz włóczka – wybrałam akryl Pearl, 285m/10dag.

Butki pasują na dzieciaczka 3-6 miesięcznego.

1. Robimy łańcuszek z 10 oczek:

but12

2. W ostatnie oczko łańcuszka wbijamy 7 słupków, z czego pierwszy to po prostu 3 oczka łańcuszka:

but10

3. W kolejnych 8 oczkach łańcuszka robimy 8 słupków – 1 słupek w 1 oczko:

but9

4. W ostatnie, 10 oczko łańcuszka znów wbijamy 7 słupków, tym razem każdy jest prawdziwym słupkiem:

but8

5. I znów w pozostałe nam 8 oczek wbijamy 8 słupków, ostatni słupek łączymy z pierwszym słupkiem (tym zrobionym z 3 oczek łańcuszka):

but7

6. I znów od początku – pierwszy słupek robimy z 3 oczek łańcuszka, kolejny słupek normalnie, w następny słupek wbijamy 2 słupki, w kolejny – 3 słupki, w kolejny – znów 2 słupki a potem w kolejne 12 słupków – 12 słupków pojedynczo – tak, jak widać na schemacie. Dochodząc do środka tyłu podeszwy butka powtarzamy: wbijamy 2 słupki w jeden, wbijamy 3 słupki w jeden, wbijamy 2 słupki w jeden. Dalsze 10 słupków wbijamy normalnie, aż dojdziemy do pierwszego słupka w tym okrążeniu – i ostatni słupek łączymy z tym pierwszym, zrobionym z oczek:

but_schemat

7. Kolejny rząd robimy tak, jak pokazuje to schemat (ostatnie okrążenie) – w niektóre słupki wbijamy jeden, tylko na czubku buta wbijamy po 2 i 3 słupki, natomiast uwaga – na piętce buta wbijamy już półsłupki! Ostatni słupek tradycyjnie łączymy z pierwszym, zrobionym z oczek łańcuszka. Podeszwa wygląda tak:

but6     

8. Mając gotową podeszwę robimy dalszą część butka. Naokoło podeszwy powinno być 46 słupków/półsłupków. I teraz w każdy z nich wbijamy po 1 słupku – czyli… 46 :-) Taką operację powtarzamy dwukrotnie – po prostu robimy 2 okrążenia bez dodawania jakiegokolwiek słupka czy półsłupka:

clip_image002

9. Kolejne okrążenie do odejmowanie słupków. Wyłącznie z przodu butka! Poczynając od pierwszego słupka (który jak zwykle robimy z 3 oczek łańcuszka) odejmujemy 9 słupków. Robimy to poprzez łączenie słupków razem u góry:

clip_image002[4]

2. W okrążeniu następnym – znów odejmujemy słupki, znów zaczynamy od pierwszego słupka (tego oczkowego), ale tym razem odejmujemy 7 słupków. Otrzymamy taką formę:

clip_image004

10. Następne 3 okrążenia robimy normalnie – zostało nam 30 słupków, w każdy z nich wbijamy 1 słupek. 4 okrążenie robimy nieco inaczej – pierwszy słupek dziergamy z 3 oczek łańcuszka, w jego podstawę wbijamy 2 kolejne słupki. W efekcie w jedno miejsce mamy wbite 3 słupki, więc 2 kolejne słupki z poprzedniego okrążenia, w które powinnyśmy normalnie wbić następne – omijamy. I znów poprzedniego 3 kolejne miejsce wbijamy 3 słupki, 2 miejsca omijamy. Ale nie dodajemy żadnego słupka! Tak, jak na schemacie:

clip_image005

11. Ostatni rządek przerabiamy półsłupkami:

clip_image007

12. Jako sznuróweczkę można dać ładną tasiemkę bądź też wydziergać łańcuszek – tak jak to zrobiłam ja. Dodatkowo z przodu butków doszyłam guziczki w kształcie misiów:

clip_image009

Udanego dziergania! Szajajaba.

9 komentarzy:

Florentyna pisze...

Śliczne buciki i super instruktarz:-)
Zaraz biorę się za dzierganie.
Cieplutko pozdrawiam.

decomarta pisze...

O mamo.... Żebym to ja tylko umiała.... Mnie instrukcja obsługi nie pomorze 0_o

Anonimowy pisze...

jakie slodziutkie haha ,moje chlpaki jakbyly male to tez takie ,ialy i ciagle im te butki spadaly ;)

Marysia pisze...

fajne!

Truscaveczka pisze...

Słodziaki :) Fajnie się dzierga takie malizny, uwielbiam :) Mogę dorzucić do skarpetkowego spisu treści ten kursik?
Dla Waszego bloga wyróżnienie u mnie, zapraszam :)

* pisze...

Oooo jakie piekności :) maluszków u mnie brak, ale kuszą mnie takie dla większego maluszka :) hmm.... tylko jak znaleźć czas?? ehh

Edzia pisze...

Supcio pomysł - szkoda tylko że szydełkować nie umiem... hmmm

elisaday79 pisze...

Świetne malutkie butki:-) Szkoda, że nie umiem tak wymiatać tym sprzętem...ale poćwiczę, słowo daję;-))))

Rachel pisze...

śliczności:)ja pamiętam jak moja babcia robiła takie kapciuchy dla załej rodziny.....:)