piątek, 18 stycznia 2008

Barwienie papieru/Paper Dyeing


Technikę barwienia papieru, którą chcę Wam pokazać nazwałam sobie roboczo "techniką koszulkową" bo kojarzy mi się z wzorami jakie robiło się kiedyś związując koszulkę i maczając ją w wybielaczu. Tutaj metoda jest podobna, ale nie używam do niej wybielacza tylko farb na bazie wody.
Potrzebne są zwykłe białe kartki (te przedstawione poniżej to najtańszy papier do drukarek).
Arkusz moczymy wodą tak by stał się wilgotny, wystarczą 2-3 sekundy pod kranem. Trzeba działać szybko, mokry papier miętoszony zbyt długo szybko się rozpadnie Wink
Ponieważ zwykły papier jest delikatny nie ośmieliłam sie go skręcać tak jak materiał koszulek, proponuję inną metodę - zwijamy wzdłuż jak harmonijkę, ale bardziej niedbale i skręcając.
Nie ma potrzeby zawiązywania papieru nitką, sam trzyma nadany mu kształt, można jedynie lekko ściskać ręką by sie nie rozwinął podczas barwienia. Następnie nakładamy farbę na pędzel bądź palec i rozprowadzamy po zwiniętym papierze, można delikatnie wcierać. Można nałożyć kilka kolorów by uzyskać ciekawszy efekt.
Od razu rozwijamy papier - pamiętajcie by robić to bardzo delikatnie, bo szybko się dziurawi. Rozkładamy papier na płasko i czekamy aż wyschnie.

I'd like to show you paper colouring technique wich I called "t-shirt technique" because it reminds me of making patterns on t-shirts by twisting&bleaching them. This method is very simillar but we don't use a bleach but water-based paints.
Soak a sheet of printer paper in water for about 2-3 seconds. Make it quickly but carefully. Then twist soaked paper making some kind of accordion fold, press and crumple it gently. Apply water-based paint with a brush or your fingers and rub it over the paper, you can mix as many colors as you wish. Unfold the sheet immediately and lie it flat to dry.

Po wyschnięciu możemy zostawić tak jak jest - papier będzie pofalowany, co moim zdaniem dodaje mu uroku. Możemy go też wyprasować żelazkiem lub obciążyć książkami.
Papier tak przygotowany można uzyć jako jako bazy do albumów scrapbookowych, jako przekładek w notesach.

When the paper is dry you can iron it to have smooth surface or leave it crinkly. I prefer the second way 'cause I find it more interesting and effective.
The paper can be used as a scrapbook base or embellishment in notebooks.


jako element tła kartek/ tagów/bilecików

as a background for cards or tagsWykorzystuję wydzierane fragmenty tak barwionych kartek do ozdabiania stron w moim pamiętniku. Uzyskuję w ten sposób efekt trójwymiarowości.

I like to tear this paper and use is as decorative elements in my art journal; it gives some depth to a page.Wzorując się na sposobie barwienia koszulek możemy zafarbować...dziecięce chusteczki nawilżane. W tym przypadku można pozwolić sobie na mocniejszy skręt, polecam także przed nakładaniem farby związać chusteczkę nitką lub gumką recepturką.
Po nałożeniu farby, od razu rozwiązujemy i zostawiamy na płasko do wyschnięcia.

The same method can be used to colour baby wipe- first twist and tie it with a rubber band or thread and apply some paint. Then unfold and lie it flat to dry.
Chusteczki sprawdzą się w roli tła w różnego rodzaju pracach, przekładek do albumów i notesów, można też je pociąć i wykorzystać jako wstążki.

I use colored baby wipes as backgrounds, dividers and decorative elements; they can be cut and used as ribbons.Tą samą metodą można barwić niewielkie kawałki materiałów i wykorzystywać jako elementy ozdobne.
You can use this method to dye some fabric scraps for embellishements.Miłej zabawy i owocnego eksperymentowania!
Have fun with experimenting!

mia_mi


16 komentarzy:

jaśminowasia pisze...

Świetne!!!!!

Anonimowy pisze...

wow! Mia, nieźle:)

kasiorkaa pisze...

Pomysł z chusteczkami dla dzieci pierwsza klasa!

Anonimowy pisze...

I love the work you do with paper!

Brahdelt pisze...

Genialne! Na pewno wypróbuję! *^v^*

mia_mi pisze...

Cieszę się, że się Wam podoba :)
SóSaias, thank you!

Beata pisze...

na chusteczki dla niemowląt jeszcze nie wpadłam (chyba dlatego, że jak dotad były mi bardziej potrzebne do celów przwidzianych przez producenta;) ale teraz na pewno wypróbuje:) szczególnie te, które już i tak wyschły. piękne rzeczy robisz z tych papierów. właśnie takie prace sprawiły, że zaczynam coraz łapczywiej spoglądać na kolaże i z niecierpliwością czekam na przesyłkę z amazonu. dzięki za dobre rady dot. techniki:)

Karola Witczak pisze...

Rewelacyjne! Pomysł z wykorzystaniem chusteczek dla niemowląt jest mocno inspirujący, a jeszcze bardziej gnieciony na mokro papier, który przypomina mi korę drzewa. Muszę spróbować! Dzięki serdeczne, pozdrawiam i życzę powodzenia we wspólnym blogowaniu!

Anonimowy pisze...

nie wpadlabym na to, zeby tak potraktowac papier... swietny pomysl , nieskonczone mozliwosci kobinacji - wzorow i kolorow. fajne. /tez kiedys tak farbowalam koszulki i przescieradla ;)

mia_mi pisze...

Bardzo dziękuję :)
Karola, mi tez kojarzy się z korą drzew. Można by zrobić album z leśnej wyprawy.

Anonimowy pisze...

Nice blog, Agnieska and friends! I will visit again soon.
Margaret F.(Cloth Paper Studio group)

AgnieszkaAnna pisze...

świetne pomysły, ja na pewno spróbuję dzięki, dzięki...

Kamila Stankiewicz pisze...

Mia moja idolka :)))))))))))

Anonimowy pisze...

ogromnie Ci dziękuję za podzielenie się własnymi tajemnicami i trikami w tak dokładny i przysytępny sposób! Pozdrawiam gorąco i życzę dużo czasu na dalsze tworzenie i wymyślanie nowych zastosowań zwykłych przedmiotów.
goga

mia_mi pisze...

Bardzo dziękuję! Ogromnie się cieszę, że może się to komuś przydać i bardzo zachęcam do pochwalenia się swoimi pracami :)

kasia | szkieuka pisze...

melduję wykorzystanie techniki! zaczelam tworzyc album - kartki ze starych okladek folderowych, farbowany papier takoz recyklingowy. beda jeszcze troche bardziej udekorowane, ale na razie jest poczatek. oto link:

http://1.bp.blogspot.com/_ldpY-nbtiFU/R5n_Ap3XwzI/AAAAAAAAA-w/cfbihZ4VYeI/s1600-h/01-25albumpages.jpg