sobota, 11 października 2008

Mitenki
Kiedy zima jeszcze nie dotarła, lecz temperatura dokucza zimnem, pora na mitenki, czyli... rękawiczki bez palców Smile Można zrobić je bardzo łatwo.

Potrzebujemy parę drutów nr 5 (ja używam tych na żyłce, w tym przypadku nie ma to znaczenia) oraz włóczkę - do zrobienia tych mitenek użyłam akrylu Kocurek, długość 300m/10 dag. Przyda się też agrafka.

Lewa mitenka

Na druty nabieramy 38 oczek. Pierwsze 10 rzędów przerabiamy ściągaczem, czyli oczko prawe, oczko lewe. Pierwsze i ostatnie oczko w każdym rzędzie przerabiamy jako oczko prawe, ponieważ da na wówczas bardzo ładny supełkowy brzeg, który się nie rozciąga.

Na długość wygląda to tak: 10 rzędów ściągaczem, 10 rzędów wzorem, 10 rzędów wzorem, 10 rzędów wzorem. Razem 40 rzędów.

Po 10 rzędach przygotowujemy się do wprowadzenia wzoru.

11 rz. (i dalsze rzędy nieparzyste) - 5 oczek prawych, 2 lewe, 6 prawych, 2 lewe, 23 oczka prawe.
12 rząd (i dalsze rzędy parzyste) - lecimy od tyłu i odwrotnie, tam, gdzie były prawe, będą lewe, tam, gdzie były lewe, będą oczka prawe. Czyli: 23 oczka lewe, 2 oczka prawe, 6 oczek lewych, 2 oczka prawe, 4 oczka lewe (ponieważ piąte oczko, czyli ostatnie w rzędzie, przerobimy jako prawe).

Powtarzając 11 i 12 rząd dochodzimy do rzędu 19, i przerabiamy prawie identycznie jak nieparzyste, z małym wyjątkiem - robimy 5 oczek prawych, 2 lewe i gdy dochodzimy do momentu, że powinniśmy przerobić 6 oczek prawych robimy tak:

3 pierwsze z tych 6 oczek ściągamy na chwilę na agrafkę, nie przerabiając ich, dalsze 3 przerabiamy jako prawe, po czym to co mamy na agrafce z powrotem nakładamy na drut (ten trzymany w lewej ręce!) i przerabiamy jako prawe. Dalej lecimy bez zmian. Jest to konieczne, by powstał warkocz. 20 rząd przerabiamy normalnie jak rząd parzysty.

Taki krok z agrafką robimy więc w 19, 29 i 39 rzędzie Smile

Po przerobieniu ostatniego, 40 rzędu zakończamy robótkę. Zszywamy mitenkę, zostawiając z boku dziurkę na kciuka. Miejsce indywidualne, trzeba przyłożyć i sprawdzić.


Prawa mitenka

Pierwsze 10 rzędów ściągacz.
11 rz. (i dalsze rzędy nieparzyste) - 5 oczek lewych, 2 prawe, 6 lewych, 2 prawe, 22 oczka lewe (23 oczko znów jako prawe - zawsze).
12 rząd (i dalsze rzędy parzyste) - lecimy od tyłu i odwrotnie, tam, gdzie były prawe, będą lewe, tam, gdzie były lewe, będą oczka prawe. Czyli: 23 oczka prawe, 2 oczka lewe, 6 oczek prawych, 2 oczka lewe, 5 oczek prawych.

Dalej tak, jak przy mitence lewej.

Wykończyłam szydełkiem.

9 komentarzy:

lamarta pisze...

Szajka, podziw dla Twoich umiejętności!

Jaszmurka pisze...

o luuudzie o_O a w piątek na spotkaniu z Gulką właśnie mówiłam jej że marzą mi się właśnie TAKIE rękawiczki o_O

Przepiękne!

Szajajaba pisze...

Dziękuję :) To zabierać się do roboty, miłe panie, to nie jest trudne! I co ważne - szybko się je robi, więc człowiek nie ma czasu się zniechęcić.

agata pisze...

wymiękam <333
są przecudowne, a ten kolor no po prostu boskie!
ale dla mnie druty to czarna magia niestety:(

Jaszmurka pisze...

Szajajabo... hmmm wiesz.. prędzej by mi wyszedł placek drożdżowy (olaboga wyobraziłam to sobie i leżę pod stołem ze śmiechu ;P )aniżeli trzymanie w rękach drutów :(

Totalne beztalencie ze mnie w tej kwestii ;)

nicktośka pisze...

świetny pomysł
mi marzą się fioletowe, kto wie kto wie :D

ivon777 pisze...

Ech - nie dość , że takie fajne , oryginalne - to jeszcze w moim ULUBIONYM KOLORZE

nicktośka pisze...

szajajaba, jeszcze raz dziekuje za kursik. dzieki niemu moja mama stworzyla takie cuda
dziekuje!!!

http://nicktoska.blox.pl/2008/11/mitenki.html

Nanedi pisze...

Zrobiłam takich już z 10 par dzięki Twojemu kursowi! Są cudowne i świetne na prezent :)